Wielu mieszkańców naszego miasta zdążyło się przyzwyczaić, że na parkingu przy biedronce lub na

targowisku można zrobić przegląd gaśnicy. Niektórzy nawet pokusili się, aby zrobić przegląd

gaśnicy na 2 lata za 10 złotych bo taką usługę ten pan proponuje.

Z ciekawości sam podszedłem do stoiska dowiedzieć się o cenę. Wówczas dowiedziałem się, że tutaj można nabyć legalizację na 2 lata. Gdy zapytałem jak to możliwe to pan pokazał mi na gaśnicy napis, że przed upływem 24 miesięcy i dlatego można robić na dwa lata. Będąc w temacie legalizacji gaśnic, ponieważ tym się zajmuję, pragnę poinformować, iż pierwszy przegląd gaśnicy należy wykonać przed upływem 24 miesięcy od produkcji i właśnie na te 24 miesiące widniejące na gaśnicy powołuje się pan. Kolejne przeglądy wykonujemy już przed upływem roku od poprzedniego przeglądu.

 

Gaśnica do samochodu osobowego 1 kg ma okres gwarancji oraz okres legalizacji. Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Okres gwarancji to okres, przez który producent gwarantuje poprawne działanie gaśnicy samochodowej i wynosi on 5 lat od daty produkcji. Jest to gwarancja mechaniczna. Okres legalizacji natomiast jest to okres, przez który środek gaśniczy i cała gaśnica jako urządzenie jest wg prawa sprawna i zdolna do używania. Okres legalizacji gaśnicy wynosi 2 lata od daty produkcji. Data produkcji jest wybita na gaśnicy.

 

Dziennik Ustaw  w § 3 punkt 2: „urządzenia przeciw pożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne zwane dalej „gaśnicami” powinny być poddawane czynnościom konserwacyjnym i przeglądom technicznym zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach” a dalej w punkcie 3 czytamy: „Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku” (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719)

Jeżeli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie a nie oszczędności paru groszy to rób przegląd gaśnicy samochodowej raz w roku. Zapraszam osoby prywatne i firmy do wykonania przeglądu swoich gaśnic w naszej firmie.  Możliwy dojazd do klienta.

Przegląd okresowy gaśnic